skip to content
Ons meil üks mure!
Korporatsiooni liikmed väljasõidul Kvissentalis
19. mai 1930

Populaarne üliõpilaslaul ütleb: „... me mõtted on priid ...”. 17. sajandi filosoof Benedict de Spinoza väidab jällegi, et: ”... tõeline vabadus on võimalik ainult kohustuste ja maailma kui paratamatuse tunnetamise ning aktsepteerimise kaudu”.

Korporatsioon on just nimelt nende kahe teesi sulam – täidame meile sõprade ja kaasliikmete poolt usaldatud – ent siiski enda võetud kohustusi, kuid oleme vabamad kui mistahes rändur maanteel, sest oleme üliõpilased ja meie vabadus on meie õpingud, meie sõbrad, meie igapäevased tegevused, meie mõtted, meie soovid, meie ise.

Inimesele väljaspool seda ringi ütleb korporatsioon iseenesest võrdlemisi vähe; kuvand korporandist on hägune, ebareaalne ning sageli ehk mitte kõige positiivsem – samastatakse korporante ju liigagi tihti purjuspäise bravuuritsemise ning mürgeldamisega. Õnneks on see erand.

Kes on siis korporant ja mis on korporatsioon?

  • Korporatsioon on koht, kuhu tulla peitu ilmakära ja inimeste eest. See on koht, kus sinu soove ja tahtmisi mõistetakse ja aktsepteeritakse. Sa võid siin olla üksi või üheskoos, just nõnda, nagu ise paremaks pead.
  • Korporatsioon on koht, kus sõlmitakse nii mõnigi elukestev sõprus, mis toimib ja kestab ka väljaspool korporatsiooni ruume ja tegemisi.
  • Korporatsioon on koht, mis võimaldab sul vanemate ja kogenumate kaasvendade toel ennast harida nii oma erialal kui sotsiaalsel pinnal; siin loodud tutvused ja kontaktid on heaks pinnaks tulevase karjääri alustamisel.
  • Korporatsioon on koht, kus keegi ei püüa vägisi tungida sinu mõtetesse, ent kus sinu mõtted on alati teretulnud ja kuulatud.
  • Korporatsioon on koht, mis muudab vanad mehed nooreks ja laseb noortel meestel tunnetada alles kogemata nüansse vana mehe silmadega.
  • Korporatsioon on koht, mis võtab vastu ja rakendab kogu energia, mida oled valmis andma ning annab vastu rohkem kui oskad soovida.
  • Ja lõpuks on see – nagu arvab asjasse pühendamatu reakodanik, ja mida sai mainitud alguses (vahel panevad nad ka täppi) – koht kus mürgel ja pillerkaar kestab hommikuni ja lõpeb tihti vaid selleks, et peagi uuesti alata.

Võiks öelda veel palju rohkem, aga ainuke võimalus seda kõike näha ja kogeda on ikkagi ise.

Loe lisaks Korporatsioonist Fraternitas Liviensis ...